TRASA I

STARE MIASTO

 Trasa w swoim programie obejmuję najstarsze i najciekawsze lubelskie zabytki i miejsca w tym  hit Lublina Kaplicę Trójcy Świętej. Najbardziej lubiana trasa wycieczkowa Lublina, której nie sposób pominąć przybywając do naszego miasta.

 

 Czas zwiedzania:  ok. 2-4 godz.

Wzgórze Zamkowe – zamek, romańska wieża obronna i gotycka kaplica królewska z 14 w.; panorama ze wzgórza na Stare Miasto i Plac Zamkowy

Kaplica Trójcy Świętej – wybitny w skali Europy zabytek z unikalnymi freskami rusko-bizantyjskimi

Brama Grodzka – dawniej nazywana żydowską, oddzielała miasto w murach od dzielnicy żydowskiej.

Plac Po Farze– z fundamentami pierwszego w Lublinie kościoła wybudowanego jeszcze przed lokacją miasta (1317r.)

Brama Rybna – prowadząca z Rynku głównego na plac rybny, gdzie niegdyś handlowano rybami.

Rynek z kamienicami w których dziś mieszczą się liczne restauracje i kawiarnie oraz perełką renesansu kamienicą Konopniców.

Trybunał Koronny – najważniejszy w Polsce budynek sądu z czasów rzeczpospolitej szlacheckiej, miejsce w którym bywali królowie polski, książęta, pisarze, duchowni, oraz magnateria i inne najważniejsze osoby w państwie tamtych czasów.

Bazylika oo. Dominikanów – kościół o niezwykłej historii oraz wnętrzu, do 1991 r. miejsce przechowywania drzewa krzyża świętego.

Wieża Trynitarska – dawna furta, obecnie wieża o wysokości ponad 30 m, świetny punkt widokowy na śródmieście oraz stare miasto

Archikatedra z potężnym drugim co do wielkości w Polsce ołtarzem, ściany oraz sufit ozdobione malowidłami iluzjonistycznymi ( 3D ) o tematyce biblijnej, skarbiec, krypty, zakrystia akustyczna.

Brama Krakowska – Najstarsza, największa i najważniejsza brama miejska pochodząca z XIV w. zachowana w oryginale.

Baszta Gotycka – pozostałość dawnych fortyfikacji miejskich z XIV w. tuż obok mural przedstawiający widok Lublina z końca 16 w. namalowany wg oryginału autorów Juliusza Brauna i Abrahama Hogenberga z 1618 r.

 

do góry