TRASA II

 

ŚRÓDMIEŚCIE

 Trasa przebiega dawnym traktem przedmiejskim, przy którym niegdyś powstało mnóstwo  dworów, pałaców i klasztorów. W ten sposób ukształtowała się bardzo ciekawa zabudowa dzisiejszego centrum Lublina. Warto wybrać się tą trasą aby usłyszeć dzieje związane z historią Polski oraz ciekawe opowieści o  ludziach znanych i nieznanych.

             Czas zwiedzania: ok. 2-3 godz.

Nowy Ratusz – ciekawy budynek który niegdyś pełnił zupełnie inna funkcję, obecnie siedziba prezydenta miasta, o godz. 12.00 z balkonu odgrywany jest hejnał

Krakowskie Przedmieście – obecnie deptak. Jest to ulica z zabytkowymi kamienicami, w których dziś znajdują się kawiarnie oraz restaurację. Ulica która spacerowali m in. Bolesław Prus, Karol Wojtyła czy Kazimierz Grześkowiak.

Kościół św. Ducha z XV w., ze znanym z cudów obrazem Matki Bożej Dobrej Rady z XVI w. pierwszy szpital.

Hotel Europa (ul. Krakowskie Przedmieście 29) zbudowany w stylu eklektycznym w XIX w. Był to dawniej (i jest do dzisiaj) jeden z najlepszych hoteli w Lublinie.

Kościół i klasztor oo. Kapucynów – barokowe budowle pochodzące z XVIII w.

Plac Litewski – kiedyś obozowisko szlachty litewskiej, parę wieków później plac musztry, dzisiaj miejsce wypoczynku jak gąbka nasiąknięte historią.

Pałac Lubomirskich z XVI w., należący dawniej m.in. do rodu Radziwiłłów, Lubomirskich i Sanguszków.

Pałac Gubernialny z XIX w., siedziba władz guberni lubelskiej z czasów zaborów. Dzisiaj budynek UMCS

 Dawna Kasa Przemysłowców Lubelskich. Monumentalny budynek o ciekawej szacie zewnętrznej. Wzniesiony w latach 1899-1901 w imponującym jak na owe czasy tempie.

Pałac Morskich: Właścicielami obiektu byli m.in. Morscy, Konwiccy, Orłowscy, Wołowsscy. dzisiaj Krajowa Szkoła Sądownictwa.

Dawna fabryka narzędzi rolniczych Szkota Jana Douglasa i Andrzeja Kedsliego z XIX w. Obecnie bank.

Dawny gmach Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego z pięknymi rzeźbami  Fortuny i Certy na szczycie budynku.

 Kościół ewangelicko-augsburski Św. Trójcy zbudowany w latach 1784-87 w stylu klasycystycznym.

 

do góry