Podniebny Lublin

Widoki z góry zawsze wywołują w nas podziw…

Może dlatego, że nie jest nam dane obcować z nimi na co dzień. Człowiek od zawsze miał pragnienie by móc szybować po niebie jak ptaki. Potrafimy zadać sobie wiele trudu by wspiąć się na bardzo wysokie góry, bo urzeka nas widok który nas czeka na ich szczycie . Gdy patrzymy z oddali nie widać szarości która towarzyszy nam tu na dole, widać natomiast piękne pejzaże jakby wszystko było płótnem z naniesioną nań farbą. Z góry widać również efekty wielowiekowej pracy pokoleń ludzi – mieszkańców miast i wsi.

Prezentujemy zatem ujęcia Lublina z lotu ptaka te najnowsze jak i trochę starsze.

Pierwsze tak dobrze odwzorowujące miasto ujęcie wykonane przez Brauna i Hogenberga z przełomu 16/17 w. . Widok może nie do końca z perspektywy przelatującego ptaka, jednak widok z góry na którym wyraźnie widać poszczególne budynki, sieć ulic, mury obronne.

źródło – Archiwum Państwowe

Poniżej zdjęcie ukazujące Stare Miasto lata 50/60-te, w dolnej części nie istniejący już dworzec autobusowy, a w prawym dolnym rogu budynek lubelskiej straży pożarnej z widocznymi wjazdami dla wozów strażackich.  

źródło – fotopolska.eu

Poniżej podzamcze po 1956 roku, na zdjęciu widać trwające wciąż powojenne porządki. źródło – fotopolska.eu

Poniżej Stare Miasto lata 50/60-te, na zdjęciu widać Plac po Farze który zagospodarowany był w formę zielonego skweru. źródło – fotopolska.eu

Poniżej zdjęcie ukazujące Plac litewski z lat 60-tych, do niedawna było jeszcze dość aktualne. źródło – fotopolska.eu

źródło – adobe fotostock

źródło – adobe fotostock

źródło – adobe fotostock

źródło – adobe fotostock

źródło – adobe fotostock

ZAPRASZAMY NA WYCIECZKI W WEEKEND MAJOWY Szczegóły wkrótce